نحوه تشخیص سرطان تیروئید

سرطان تیروئید یک سرطان نادر با ۴ نوع مختلف است. درمان برای هر نوع می تواند بر حسب سن متفاوت باشد. سرطان تیروئید بسیار کند است و به طور معمول در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. خوشبختانه اکثر اشکال سرطان تیروئید بسیار قابل درمان است و در بسیاری از موارد به طور کامل قابل درمان است. بیاموزید که علائم معمولی سرطان تیروئید را بشناسید و اگر گمان می کنید که به آن مبتلا هستید یا ممکن است در معرض خطر باشد ، به پزشک مراجعه کنید. اگر عوامل خطر را بشناسید ، می توانید شانس خود را در تشخیص و معالجه موفقیت آمیز سرطان تیروئید بهبود بخشید.

 

علائم سرطان تیروئید :

برآمدگی در قسمت جلوی گردن خود را بررسی کنید. توده در گردن مشخص ترین علامت سرطان تیروئید است. توده در قسمت جلوی گردن ، در نزدیکی جایی که گردن با ترقوه قرار دارد ، کم است. توده ممکن است قابل مشاهده باشد ، یا ممکن است هنگام لمس گردن خود آن را احساس کنید. در صورت ایجاد توده در گردن ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در بعضی موارد ، ممکن است به جای یک توده ، تورم کلی قسمت جلوی پایین گردنتان مشاهده شود.

توده ممکن است ناگهان ظاهر شود یا به سرعت رشد کند.

بیشتر توده های گردن در اثر شرایط غیر سرطانی مانند غده تیروئید بزرگ یا گواتر ایجاد می شوند. اگر هنگام لمس سفت یا محکم باشد ، احتمال سرطان بیشتر است.

سرطان تیروئید همچنین ممکن است باعث تورم غدد لنفاوی در گردن شما شود.

 

سرطان تیروئید ممکن است باعث درد در گردن و گلو شما شود. در بعضی موارد ، درد ممکن است تا گردن و گوش های شما تابیده شود. اگر درد گردن یا گلو را همراه با علایم زیر دارید، به پزشک خود مراجعه کنید:

بیشتر از یک هفته طول می کشد.

با توده ای در گردن شما همراه است.

در تنفس یا بلع مشکل ایجاد می کند.

 

نشانه های سرطان تیروئید, سرطان تیروئید علائمدر سرطان تیروئید ممکن است بلع مواد غذایی یا مایع برای شما مشکل باشد

 

مراقب تغییرات در صدای خود باشید. سرطان تیروئید ممکن است بر صدای شما تأثیر بگذارد و باعث شود صدا از حالت معمول درشت ، ضعیف یا متفاوت باشد. اگر تجربه تغییر صدا را همراه با علایم زیر دارید ، به پزشک مراجعه کنید:

بعد از ۳ هفته از بین نرود ، به خصوص اگر دچار سرماخوردگی یا عفونت تنفسی فوقانی نشده اید.

همراه با درد ، مشکل در تنفس یا بلع و یا توده ای در گلو شما هستند.

 

در سرطان تیروئید ممکن است بلع مواد غذایی یا مایع برای شما مشکل باشد. بلع ممکن است دردناک باشد ، یا ممکن است احساس کنید غذا در گلو شما گیر کرده است. در صورت مشکل در بلع ، با پزشک خود ملاقات کنید.

 

به مشکلات تنفسی توجه کنید. سرطان تیروئید ممکن است باعث شود که مجاری هوایی شما دچار محدودیت شود و نفس کشیدن را دشوار کند. اگر مشکل تنفسی دارید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

 

اگر سرفه مداوم دارید بررسی کنید. سرطان تیروئید همچنین می تواند باعث سرفه شود که از بین نرود. اگر سرفه دارید که بیش از چند هفته طول می کشد ، به خصوص اگر اخیراً دچار سرماخوردگی یا عفونت تنفسی فوقانی نشده اید ، به پزشک مراجعه کنید.

 

نشانه های سرطان تیروئید, سرطان تیروئید علائمبرای بررسی عملکرد تیروئید ، آزمایش خون انجام دهید

 

تشخیص پزشکی :

برای معاینه با پزشک خود ملاقات کنید. اگر گمان می کنید به سرطان تیروئید مبتلا هستید ، با پزشک خود ملاقات کنید. آنها یک معاینه فیزیکی را انجام می دهند و در مورد علائم و تاریخچه پزشکی از شما سؤال می کنند. به پزشک اطلاع دهید که آیا سابقه ابتلا به سرطان های تیروئید یا انواع دیگر سرطان ها در خانواده شما وجود دارد یا خیر.

به محض مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید. درمان را به تأخیر نیندازید.

 

برای بررسی عملکرد تیروئید ، آزمایش خون انجام دهید. اگر علائمی از سرطان تیروئید دارید ، پزشک احتمالاً خون شما را آزمایش می کند. این آزمایش خون برای تشخیص سرطان به خودی خود استفاده نمی شود ، اما می تواند سایر اختلالات تیروئید را رد کند و سطح هورمون یا آنتی ژن غیرمعمول که ممکن است با سرطان تیروئید در ارتباط باشد را بررسی کنید.

 

آزمایش های تصویربرداری را برای بررسی تومورهای تیروئید انجام دهید. آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا سونوگرافی می تواند به شناسایی بافت سرطانی احتمالی تیروئید کمک کند. آنها همچنین می توانند در تعیین اینکه سرطان تا چه حد شیوع داشته باشد ، کمک کنند. اگر پزشک شما مشکوک است که شما به سرطان تیروئید مبتلا هستید ، ممکن است انواع آزمایش های تصویربرداری را انجام دهد ، از جمله:

سونوگرافی تیروئید: سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که گره های موجود در تیروئید پر از مایع هستند یا جامد هستند. گره های جامد به احتمال زیاد سرطانی هستند.

اسکن رادیوایودین: برای این نوع اسکن ، پزشک مقدار کمی ید رادیواکتیو را به شما تزریق می کند ، یا از شما می خواهد که آن را به صورت قرص بلع کنید. سپس یک دوربین ویژه غلظت رادیواکتیویته را در تیروئید شما تشخیص می دهد. مناطق “سرد” (با تابش کم) ممکن است سرطانی باشد.

اسکن CT ، MRI یا PET: این نوع اسکن ها تصاویر دقیقی از اندام های داخلی ایجاد می کنند. آنها می توانند برای تشخیص تومورهای تیروئید و همچنین سرطان که ممکن است در تیروئید گسترش یافته باشد ، مفید باشند.

 

اگر آزمایشات دیگر نشان دهد احتمال ابتلا به سرطان تیروئید وجود دارد ، پزشک برای انجام تشخیص نهایی ، بیوپسی را توصیه می دهد. این شامل گرفتن یک قطعه کوچک از بافت تیروئید برای آزمایش است. شایع ترین نوع بیوپسی تیروئید (FNA) است.

 

بیوپسی FNA معمولاً در مطب پزشک تحت بی حسی موضعی یا بدون آن انجام می شود. پزشک یک سوزن ریز را در ۳-۴ نقطه روی تومور مشکوک وارد کرده و مقدار کمی از بافت را به داخل سرنگ می کشد.

در صورت عدم وجود سلول های کافی برای تشخیص مطمئن، FNA ممکن است تکرار شود.

اگر تشخیص بعد از آزمایش FNA دوم هنوز مشخص نیست ، پزشک ممکن است بیوپسی جراحی یا لوبکتومی را توصیه کند، که در آن برخی از بافت تیروئید شما تحت بی حسی عمومی جراحی می شوند.

 

در صورت لزوم با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. اگر به سرطان تیروئید مبتلا شده باشید ، باید درمورد اقدامات بعدی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما را به تیمی از متخصصان که با سرطان و بیماری تیروئید سر و کار دارند ، ارجاع می دهد. درمان مناسب بستگی به نوع سرطان تیروئید شما و میزان گسترش آن دارد. درمانهای معمول شامل:

جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام تیروئید. همچنین گاهی لازم است غدد لنفاوی آسیب دیده حذف شود.

درمان ید رادیواکتیو. این معمولاً همراه با عمل جراحی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقیمانده استفاده می شود.

پرتو درمانی. این درمان معمولاً در صورت عدم استفاده از جراحی و ید رادیواکتیو مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان های هدفمند ، که در آن سرطان به طور مستقیم با داروهایی درمان می شود که باعث از بین رفتن یا کند شدن رشد سلول های سرطانی می شود.

داروهای جایگزینی هورمون تیروئید. از آنجایی که بسیاری از درمان های سرطان تیروئید خود تیروئید را از بین می برد یا به آنها آسیب می رساند ، برای جایگزینی هورمونهای تولید شده توسط تیروئید نیاز به مصرف مکمل ها دارید.

 

نشانه های سرطان تیروئید, سرطان تیروئید علائمقرار گرفتن در معرض پرتوها باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان تیروئید می شود

 

ارزیابی خطر ابتلا به سرطان تیروئید

توجه کنید که بین جنسیت ، سن و سرطان تیروئید ارتباط وجود دارد. سرطان تیروئید در افرادی که از نظر بیولوژیکی زن هستند ۳ برابر بیشتر از افرادی که از نظر بیولوژیکی مرد هستند ، بروز می کند. احتمال ابتلا به سرطان تیروئید نیز به سن شما بستگی دارد. خانمها معمولاً در دهه ۴۰ و ۵۰ مبتلا به سرطان تیروئید تشخیص داده می شوند ، در حالی که مردان معمولاً در دهه ۶۰ و ۷۰ تشخیص داده می شوند.

خطر سن بسته به نوع سرطان تیروئید می تواند متفاوت باشد. سرطان تیروئید پاپیلری ، که شایع ترین نوع آن است ، در هر سنی ممکن است رخ دهد در حالی که تهاجمی ترین شکل ، سرطان آناپلاستیک تیروئید ، در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود.

 

به سابقه سرطان تیروئید در خانواده خود نگاه کنید. اگر شخص دیگری در خانواده شما دچار آن شده باشد ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان تیروئید قرار بگیرید. این خطر به ویژه اگر یکی از والدین ، خواهر و برادر یا فرزند شما به سرطان تیروئید مبتلا شده باشد ، بسیار زیاد است.

حدود ۲۵٪ از مبتلایان به سرطان مدولاری تیروئید (MTC) این بیماری را به ارث می برند. اگر خانواده شما سابقه ابتلا به این نوع سرطان تیروئید را دارند ، می توانید یک آزمایش DNA تهیه کنید تا ببینید ژن برای شما وجود دارد یا خیر.

 

دریابید که آیا عوامل خطر ژنتیکی دیگری نیز دارید یا خیر. انواع خاصی از جهش ها و سندرم های ژنتیکی می توانند احتمال ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش دهند. اگر به شما تشخیص داده شده باشد ممکن است در معرض ابتلا به سرطان تیروئید باشید:

پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP).

بیماری کوودن.

مجموعه کارنی ، نوع اول

 

تاریخچه شرایط تیروئید خود را بررسی کنید. افرادی که بیماریهای تیروئید دیگری داشته اند ، مانند تیروئید ملتهب یا گواتر ، احتمال ابتلا به سرطان تیروئید بیشتر است. با این وجود ، هیچ افزایش خطر در ارتباط با تیروئید پر کار یا کم کار وجود ندارد.

 

قرار گرفتن در معرض پرتوها باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان تیروئید می شود. افرادی که در زمان کودکی تحت درمان با اشعه درمانی قرار گرفته اند ، ممکن است به خصوص در معرض خطر باشند. همچنین ممکن است در معرض خطر ناشی از رادیواکتیو باشید .

 

اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی ید در رژیم غذایی خود قرار دهید. کمبود ید ممکن است خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش دهد. بیشتر افراد در ایالات متحده مقدار زیادی ید را در رژیم های غذایی خود دریافت می کنند. اما اگر در بخشی از جهان زندگی می کنید که کمبود ید شایع است ، یا اگر گمان می کنید کمبود ید وجود داشته باشد ، با پزشک خود در مورد اضافه کردن بیشتر ید به رژیم غذایی خود صحبت کنید

از خواص عرق شاتره چه میدانید؟

عرق شاتره سرد است و براي درمان گرمی پیشنهاد ميشود ، عرق شاتره دارای مزیت های فراوانی براي سلامت و درمان اقسام بیماري دارد. که در ادامه مقاله تمامی خواص عرق شاتره را شرح داده ایم.

گیاه شاتره:

گیاه شاتره که از آن با نام های بقلة الملك، شاه ترج و پیت پاپارا در کتب طب سنتی مذکور ، گیاهی است علفی، یکساله با ارتفاع تا ۸۰ سانتیمتر و از تیره شاه ترگان که در طب سنتی ايراني از آن بیش تر در درمان بیماري های کبدی استفاده می شده است. لکن بعضی خواص ديگر این گیاه عبارتند از خاصیت صفرابر، اشتها اور و تصفیه کنده خون، همچنين شاتره مملو از انواع ویتامین ها میباشد .

 

خواص عرق شاتره:
عرق شاتره هم دارای خواص زيادي براي سلامتی انسانها میباشد. عرق شاتره از گیاه شاتره تهیه ميشود.

از خواص عرق شاتره کمک به ترشح آنزیم های گوارشی است و باعث ميشود تا مواد غذایی به آسانی هضم شوند و همچنين اشتها آور بسیار خوبی است. بر اساس تحقیقاتی که بر روی خواص شاتره صورت گرفته است دریافتند که عرق شاتره علاوه بر خواص درمانی فراوانی که دارد خواص ضدعفونی کنندگی، ضد اسپاسم، ارام بخش ، آنتی هیستامین، کاهش دهنده تپش قلب، مدر، مسهل و مقوی معده است و همچنين براي بهبود و درمان بیماري های قلبی و عروقی مؤثر است. بهترین زمان استفاده عرق شاتره براي دریافت مزیت های دارویی آن پیش از غذا و به ميزان یک لیوان است.

یکی از بهترین خواص عرق شاتره کمک به سلامت و روشن شدن سطح پوست میباشد . همچنین عرق شاتره با مزیت های فراوانی که دارد باعث بهبود و درمان اکنه و جوش های چرکی سر سفید ميشود . همچنين علاوه بر این به افراد جوانی که جوش های غرور جوانی و زیر پوستی دارند استفاده عرق شاتره بسیار سفارش ميشود . بدین ترتیب براي داشتن پوست سالم و درخشان روزی سه لیوان عرق شاتره پیش از مصرف غذا میل نمایید.

ديگر خواص عرق شاتره
– عرق شاتره تب بر میباشد و تبی که ناشی از ابتلا به اقسام بیماریها است را کاهش ميدهد.

– خواص دارویی عرق شاتره براي تقویت کبد و همچنين نارسایی های آن بسیار موثر و مفید است.

– عرق شاتره ادرا آور است.

– براي درمان خارش بدن عرق شاتره را استفاده نمایید.

– عرق شاتره خواص مفیدی براي پاک سازی خون دارد.

– عرق شاتره با خواص درمانی که دارد باعث بهبود زخم های دهان ميشود .

– استفاده عرق شاتره نشاط و طراوت را بهمراه می آورد.

– عرق شاتره کم کننده غلظت و چسبندگی خون است.

– براي درمان عفونت های پوستی، بیماری اگزما و قارچ های پوستی عرق شاتره را استفاده نمایید.

– عرق شاتره باعث کاهش درجه حرارت بدن ميشود .

– خواص درمانی عرق شاتره ضد یرقان است.

– عرق شاتره براي درمان جزام مؤثر است.

– عرق شاتره براي برطرف صفرا مؤثر است.

 

عرق شاتره,خواص عرق شاتره,فواید عرق شاترهخواص عرق شاتره

شیوه استفاده عرق شاتره:
قبل از هر وعده غذا یک فنجان میل شود.
نکته مهم:ترکیب عرق شاه تره و عرق کاسنی به نسبت مساوی مخلوط و بجاي آب میل شود که اثری به نسبت بیش تر از عرق شاتره به تنهایی دارد

توجه: استفاده مقدار زیاد جوشانده یا عرق دوآتشه شاتره به علت آلکالوییدهای زیاد سبب لرز، تشنج و بی حسی بدن شده و براي سرد مزاجان زیان آور است. از طرفی استفاده آن بدون نظر دکتر در زمان حاملگی و شیردهی سفارش نمیشود.

مضرات عرق شاتره( موردهای احتیاطی و منع استفاده):
۱٫ این گیاه در دوز های زیاد، می تواند سمی باشد و سبب بیماری اسهال شدید، گرفتگی عضلات و تنگی نفس شود. درصورتی که می خواهید از این گیاه بعنوان درمان استفاده کنید حتماً براي ميزان مصرفی آن با متخصص طب سنتی یا پزشک مشورت کنید.

۲٫ استفاده از عرق های گیاهی در زمان حاملگی بایستی با احتیاط همراه باشد، روی هم رفته پزشکان طب سنتی معتقد هستند، استفاده شاتره در زمان حاملگی و شیردهی بایستی بسیار کم بوده، این مسأله به دلیل وجود ترکیبات آلکالوئیدی سمی موجود در این گیاه است.

۳٫ گیاه شاتره با وجود خواص دارویی زیاد، از گروه گیاهان سمی محسوب شده بدین ترتیب بایستی در استفاده آن جانب احتیاط را رعایت نمود، افراط در استفاده این گیاه، سبب فلج عضلات صاف و دستگاه تنفس مي شود. اندازه مجاز استفاده شاتره ۱۲ تا ۲۰ گرم است و براي تهیه جوشانده آن ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم کافی است.

۴٫ همچنين استفاده بیش از حد این گیاه براي ریه مضر بوده، بهتر است در حین استفاده همراه با کاسنی که مصلح آن می باشد، استفاده شود.

مشاوره خانواده رایگان – آدرس و شماره

مرکز مشاوره خانواده رایگان در تهران آماده خدمت رسانی به شهروندان تهرانی و سایر شهرستان ها است.

می توانید ابتدا به صوت انلاین مشاوره رایگان دریافت کنید.

مشکلات خانوادگی هر انسان را می توان با روش های مختلفی مانند مشکلات دیگر مواجه کرد.

مثال هایی از مسائل عاطفی، احساسی، اخلاقی و اجتماعی هستند که همه آنها به عقب می روند.

هنگامی که ازدواج به درستی انجام می شود، به این معنی است که مردان و زنان با بلوغ فکری، اجتماعی، احساسی و اخلاقی وارد زندگی می شوند، قطعا مشکلی خاص نخواهند داشت.

  • آیا در زندگی مشترک خود مشکلی دارید که مدتها حل نشده است؟
  • آیا امید خود را در حل اختلافات خانوادگی از دست دادید؟
  • آیا شما باید درباره مشکلات حل نشده صحبت کنید؟

 

آموزش پیش از ازدواج و پیشگیری مشکلات خانوادگی

شاید بهتر باشد آموزش اصول گفتگوی موفق برای حل مشکلات مرتبط با خانواده از دوران کودکی همراه با دیگر دوره های مبتنی بر ابتدایی را بگذرانید.

از آنجا که این مهارت نیاز به ازدواج موفق دارد، و ازدواج موفق پایه و اساس یک خانواده شاد است و بنابراین پیشگامان جامعه ی سالم و شهروندان موفق است.

متأسفانه اکثر زوج جوان مهارت لازم برای صحبت در مورد مشکلات خانوادگی ندارند، بنابراین حتی کوچکترین سوء تفاهم ها با صلح حل نمی شود.

به همین دلیل، وقوع هر مشکلی معمولا آنها را به اختلاف می اندازد و مشکل را نادیده می گیرد و از صحبت در مورد آن جلوگیری می کند.

در زیر، ما درباره عواقب اجتناب از حل فوری مشکلات و راه حل برای جلوگیری از آن بحث خواهیم کرد.

فرض کنید شما و همسرتان می خواهید سفر کنید، اما شما با انتخاب یک مقصد مشکل دارید، و هر شهر دارای یک شهر خاص برای تعطیلات است و دلایل خوبی برای این انتخاب وجود دارد.

به نظر می رسد مشکل بسیار جزئی است، اما بعد از صحبت در مورد مشکل، به طور منطقی و موثر در مورد آن صحبت نمی کنید، شما نمی توانید راه منصفانه ای برای اجتناب از سفر خود داشته باشید.

حالت دیگر این است که در هر موقعیتی، همسر یا شوهر مقصد و آرزوهای طرف مقابل را نادیده می گیرند.

این وضعیت امور ممکن است به طور موقت حل و فصل بدون اختلاف و یا بدون نیاز به یک گفت و گو، اما کسی که اراده خود را رد کرده است قطعا از سفر لذت نمی برد، و کوچکترین مشکل در طول سفر این نارضایتی را افزایش می دهد.

این وضعیت می تواند به کلیه اختلافات در زندگی مشترک متبادر شود و پیامد های ناخوشایندی در برابر این نوع برخورد با مشکلات خانوادگی ایجاد می کند.

مسائل خانوادگی

حل مشکلات خانواده

توسط کسی که اغلب به اراده حزب مخالف تسلیم می شود، تمایل دارد بیشتر به وقوع این اختلافات حساس باشد و در بعضی مواقع به طور کلی از تسلیم خواسته شریک خود رد می شود و در آن لحظه راه حل اختلاف نظر های موقت دیگر امکان پذیر نیست و مشکلات بسیار کمی به بحث و جدل منجر می شود.

اگر وضعیت فعلی زندگی مشترک شما شبیه آنچه که توصیف شده است، اگر یک کوه از مشکلات حل نشده پشت سر شما باشد یا شما به نقطه ای رسیده اید که دیگر نمی توانید مشکلات خانوادگی را نادیده بگیرید.

تنها راه حفظ زندگی مشترک این است که سریع شروع به صحبت  در مورد مسائل حل نشده کنید و از این واقعیت که دلیل اصلی اجتناب از آلودگی فعلی و یا عدم توانایی در مورد صحبت در مورد آن است جلوگیری کنید که همچنان ارائه راه حل برای تسهیل ان وجود دارد:

راه حل درمان مشکلات خانواده

  • راه حل های خانواده: نامه ای به شریک زندگی تان بنویسید

هنگامی که مشکلات خانوادگی را برای مدت طولانی نادیده می گیرید و زمانی که مشکل دارید مشکلی را حل نمی کنید، بحث در مورد همه آنها بسیار دشوار است و شاید ترسناک باشد.

چشم انداز واکنش های عاطفی در برخورد با مشکلات خانوادگی قدیمی و مراحل مختلف، مانند ایجاد یک مشکل، صحبت کردن در مورد انتظارات از طرف دیگر، با اشاره به بی احترامی و خشم، ممکن است خیلی دشوار است که هر گونه امید برای حل مشکلات نابود شود.

اولین گام در یک گفتگوی موفق در زندگی مشترک ایجاد یک محیط امن و آرام است.

منبع: مشاورانه – مشاوره رایگان خانواده

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

در اینبخش درباره ماشین گرفتگی صحبت میکنیم. همه ی مـا گرفتار حالت تهوع در ماشین و قطار و مترو و… شده ایم. حالت تهوع بـه هیچ عنوان احساس قابل تحملی نیست، این حالت کـه گاهی با سرگیجه و سردرد هم همراه می شود بـه شدت انسان را اذيت می دهد، علل زیادی در رابطه با ماشین گرفتگی وجوددارد کـه در ادامه بـه بررسی آن ها و راه هاي درمان ساده آن میپردازیم. با پارس ناز همراه باشید.

 

علت تهوع چیست؟

یکی از علل شایع داشتن حالت تهوع، مسمومیت و حساسیت‌هاي غذایی اسـت کـه بدلیل رشد عده اي از میکروبها و ترشح انواعی از سموم در بدن ایجاد میشود. زمانی کـه فرد این احساس را تجربه میکند حالتی شبیه بـه بالا آوردن محتویات معده و استفراغ را تجربه میکند، با این تفاوت کـه در برخی موارد تهوع بدون استفراغ بوده و تنها احساس مضطرب کننده و وخیم آن برای شخص باقی می‌ماند.

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

اصولا تهوع نشانه اي از بیماری هاي دیگر بوده و بـه تنهایی بیماری محسوب نمی‌گردد. عده اي از مهم ترین دلایل ایجاد این حالت در افراد عبارتند از:

 

حساسیت بـه برخی غذاها

مسمومیت غذایی

مسمومیت با مواد شیمیایی

تاثیر جانبی برخی داروها

گرمازدگی

اختلالات گوارشی

برخی بیماری‌هاي دستگاه گوارش

فشارهای روحی مانند اضطراب و استرس

عوارض شیمی درمانی

حرکتهای طولانی و مداوم

دوران بارداری

 

روشهای درمان حالت تهوع در طب سنتی

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

بسته بعلت بـه وجود آوردنده تهوع، درمانهای متعددی برای آن پیشنهاد می‌گردد. بطور کلی براساس طب سنتی یکی از عوامل اصلی بـه وجود آورنده این حالت کمبود ویتامین ب ۶ در بدن اسـت ودر صورتی کـه غذاها و خوراکی هاي حاوی این ویتامین توسط بیمار مصرف گردد، در برطرف شدن این حالت کمک شایانی خواهد کرد. هم چنین استراحت کردن ونوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات توصیه میشود.

 

سایر توصیه‌ ها برای درمان حالت تهوع

همان طور کـه ذکر شد، ویتامین ب ۶ در درمان و رفع حالت تهوع بسیار موثر اسـت. این ویتامین در مواد غذایی زیر وجوددارد: گردو، بادام زمینی، لوبیا سفید، نخودفرنگی، سویا، اسفناج، گوجه فرنگی، ذرت، گندم کامل، سبوس گندم، جگر، قلوه، گوشت گاو، میگو، بوقلمون، تخم مرغ، شیر، انگور، طالبی، آناناس، سیب، پرتقال، گلابی و هلو بنابر این مصرف این خوراکی ها برای رفع این حالت کمک موثری اسـت.

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

چنانچه حالت تهوع خفیف باشد، پیاده‌روی در هوای آزاد و کشیدن نفسهای عمیق برای رفع این حالت مفید اسـت. فکر کردن بـه حالت تهوع و اضطراب ناشی ازآن باعث تشدید این حالت می‌گردد، بنابر این توصیه میشود با انجام برخی فعالیتها ذهن خودرا منحرف کنید. از نشستن در مکانهای گرم خودداری کرده، بـه بدن خود استراحت دهید و آب فراوان بنوشید.

 


 

بهترین درمان ها برای حالت تهوع و ماشین گرفتگی

آیا تا کنون در طی سفر دچار حالت سرگیجه و تهوع شده اید؟ ماشین گرفتگی مشکل رایجی اسـت کـه تعداد زیادی از افراد با آن مواجه هستند. این بیماری ناشی از اختلاف بین چشم و گوش داخلی اسـت. گوش داخلی بـه مغز میگوید کـه بدن در حال حرکت اسـت، اما چشم‌ها میگویند کـه بدن بی حرکت اسـت. این تعارض منجر بـه علائمی هم چون حالت تهوع، سرگیجه، عرق سرد و استفراغ می شود.

 

هوای تازه

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

در عده اي از افراد هوای تازه بـه درمان ماشین گرفتگی کمک می کند. باز کردن یک پنجره علائم ماشین گرفتگی را کاهش میدهد. اگر علائم همان‌ گونه ادامه داشته باشد، در صورت امکان، خودرو را متوقف کنید ودر هوای تازه نفس بکشید. هوای تازه و متوقف کردن خودرد هردو برای کاهش علائم مفید هستند.

 

بستن چشم‌ ها

ماشین گرفتگی اغلب بدلیل حرکت‌هاي خارج از ماشین اتفاق می‌افتد؛ بنابر این بستن چشم‌ها، استفاده از عینک آفتابی و خوابیدن میتواند علائم آنرا تا حدودی کاهش دهد.

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

هم چنین خشکی چشم و خستگی چشم‌ها علائم ماشین گرفتگی را تشدید می کند. در چنین شرایطی استفاده از قطره چشم و پاشیدن آب روی صورت می تواند برای درمان ماشین گرفتگی موثر باشد. استفاده از عینک بجای لنز در طول سفر نیز برای کاهش علائم مفید خواهد بود.

 

خوردن بیسکویت

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

خوردن مواد غذایی خشک مانند بیسکویت میتواند علائم را کاهش دهد. مواد غذایی خشک اسید بیش از حد معده را جذب و بـه درمان ماشین گرفتگی کمک می کنند.

 

طب فشاری

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

فشار دادن نقطه‌اي در قسمت داخلی مچ دست میتواند بـه درمان معده درد و رفع ماشین گرفتگی کمک کند. در محلی کـه ساعت مچی بسته میشود، نقطه‌ي میانی مچ دست خودرا پیدا کنید، این نقطه دریک فرو رفتگی اسـت و شـما می توانید تاندون‌هاي خودرا حس کنید. این نقطه رابه مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید.

 

نشستن در صندلی جلو

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

همان طور کـه ذکر شد ماشین گرفتگی از اختلاف بین حرکتی کـه میبینید و انچه حس می کنید، ناشی میشود. بنابر این نشستن در جاییکه کمترین میزان حرکت را احساس میکنید برای درمان موثر اسـت. صندلی جلوی ماشین طبق معمول بهترین مکان اسـت.

 

اجتناب از محرک‌ های بصری

زمانیکه با چشمانتان بر روی چیزی در داخل خودرو تمرکز میکنید، علائم ماشین گرفتگی بدتر می شود. استفاده از لپ‎تاپ، تبلت، کتاب و یا بازی با گوشی همراه ناسازگاری بین چشم‌ها و بقیه بدن را افزایش می دهد و علائم بیماری را تشدید می کند.

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

هم چنین دیدن فرد دیگری کـه دچار ماشین گرفتگی شده اسـت و یا حتی صحبت با او دراین باره می تواند باعث بروز علائم ماشین گرفتگی در شـما شود.

 

نگاه کردن بـه افق

با نگاه کردن بـه پنجره جلو یک نقطه ثابت در افق پیدا کنید. این نقطه میتواند یک کوه، یک درخت، یک ساختمان یا یک نقطه در فضا باشد. تمرکز بر روی این نقطه میتواند بـه درمان ماشین گرفتگی کمک کند.

 

تمرکز بر روی چیز دیگر

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

حواس پرتی‌ها یک راه عالی برای رفع ماشین گرفتگی اسـت، مخصوصا برای کودکان و یا کسانی کـه باید در صندلی عقب سوار شوند. با گوش دادن بـه موسیقی، آواز خواندن یا بازی کردن و صحبت کردن با سایر مسافران ذهن خودرا از سرگیجه و حالت تهوع دور کنید.

 

نوشیدن آب

از دست دادن آب بدن می تواند علائم ماشین گرفتگی را تشدید کند. قبل ودر طول سفر مقدار زیادی آب بنوشید تا علائم بیماری را از بین ببرید. در حالی کـه آب بهترین راه برای هیدراته نگه داشتن بدن اسـت، خوردن یک نوشیدنی طعم دار احساس سرگیجه و حالت تهوع را کاهش می دهد.

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

از خوردن نوشیدنی‌هاي کافئین دار در طی سفر خودداری کنید، این نوشیدنی باعث کم آبی بدن و تشدید علائم ماشین گرفتگی میشوند. هم چنین نوشیدنی‌هاي دارای پروتئین بالا میتواند بـه کاهش تهوع کمک کند.

 

رایحه درمانی

رایحه درمانی هم چون استشمام بوی روغن زنجبیل و اسطوخودوس میتواند برای درمان ماشین گرفتگی مفید باشد. هم چنین بوی روغن نعناع برای کاهش حالت تهوع مفید اسـت. با استفاده از یک اسپری می توانید از رایحه‌ي این عطر‌ها در طی سفر بهره ببرید.

 

خوردن زنجبیل

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

زنجبیل می تواند بعنوان یک داروی جای گزین برای پیش گیری و درمان ماشین گرفتگی درنظر گرفته شود. نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل را دریک لیوان آب حل کنید و بنوشید. هم چنین خوردن آبنبات و کلوچه زنجبیلی میتواند در پیش گیری از ماشین گرفتگی موثر باشد.

 

چای بابونه

چای بابونه اسید معده را کاهش میدهد و میتواند علائم ماشین گرفتگی را تسکین دهد. نیم ساعت قبل از سوار شدن بـه ماشین این چای را بنوشید.

 

شیرین بیان

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

شیرین بیان معده را آرام و حالت تهوع در طول سفر را کاهش می دهد. نیم ساعت قبل از سفر ریشه شیرین بیان را دم کنید و بنوشید و یا این کـه از ریشه آن بـه صورت جویدنی استفاده کنید.

 

نعناع

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

نعناع ماهیچه‌هاي معده را آرام می کند و برای جلوگیری از حالت تهوع مفید اسـت. یک قاشق غذا خوری نعناع خشک رابه یک فنجان آب جوش اضافه کنید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، آنرا صاف کنید و برای طعم بهتر کمی عسل بـه آن اضافه کنید. خوردن این نوشیدنی قبل از سفر برای پیش گیری از ماشین گرفتگی مفید اسـت.

 

آنتی هیستامین

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

دارو‌هایي هم چون دیمن هیدرینات، دیفن هیدرامین یا مکلیزین بـه کاهش حالت تهوع و علائم ماشین گرفتگی کمک میکند. ۳۰- ۶۰ دقیقه قبل از سفر و یا در طی سفر هر ۶ ساعت یک بار از این دارو‌ها استفاده کنید.

 

پرومتازین

درمان ماشین گرفتگی | علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین چیست؟

مصرف شربت پرومتازین در صورت تجویز توسط دکتر بـه رفع علائم ماشین گرفتگی کمک می کند. مقدار مصرفی این دارو برای بزرگسالان دو بار در روز و هر بار ۲۵ میلی گرم اسـت. دوز اول را باید ۳۰ دقیقه قبل از سفر استفاده کنید. برای درمان ماشین گرفتگی کودکان دوز مصرفی بین ۱۲.۵ تا ۲۵ میلی گرم و دو بار در روز اسـت.

 

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

مهم‌ترین علائم افسردگی در مردان و زنان چـه چیزهایی هستند؟ دراین عصر مدرن بـه هر دلیلی می‌توانیم مبتلا بـه بیماری افسردگی شویم، دعواهای خانوادگی، از دست دادن عزیزان، از دست دادن معشوق، ترک شغل، فقر، شکست در حرفه مورد علاقه و… میتوانند آرام آرام بـه افسردگی و سپس مراحل بالاتر تبدیل شوند. در ادامه مهم‌ترین نشانه هاي افسردگی رابه شـما میگوییم، با پارس ناز همراه باشید.

 

خسته و بی‌ حوصله هستید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

خستگی در انتهای یک روز پرمشغله کاملا عادی و نرمال اسـت. منظور مـا از خسته و بی‌حوصله بودن این اسـت کـه هرروز از همان ابتدای صبح و بـه محض این‌کـه از خواب بیدار میشوید، این احساسات را داشته باشید. اگر این طور اسـت، احتمالا بـه افسردگی مبتلا شده‌اید.

 

احساس بی‌ ارزش بودن دارید و فکر می‌کنیم لایق زندگی نیستید

 

نا امیدی، فکر بـه خودکشی، حس پوچی و بی‌ارزش بودن همگی از نشانه‌هاي افسردگی هستند. کسانی کـه از مرگ هراسی ندارند و حتی بـه‌ دنبال مرگ خودخواسته هستند باید هر چـه سریع‌تر بـه روان‌دکتر یا مشاور مراجعه کنند تا ریشه این افکارشان کشف و بیماری‌شان درمان شود.

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

باید بدانید کـه افسرده‌ها ممکن اسـت در ظاهر کاملا معمولی و نرمال زندگی کنند و ظاهر مرتبی هم داشته باشند. اما در درون خود، امید بـه زندگی رابه طور کامل از دست داده اند، از هیچ مساله اي خوشحال نمی‌شوند و عموما هم حوصله و انگیزه کافی برای انجام کارهای خودرا ندارد. از آنجا کـه همه ی این اتفاقات درونی اسـت، ممکن اسـت اطرافیان متوجه آن نشوند.

 

قدرت تمرکز و حافظه شما دچار اختلال شده است

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

اگر اخیرا متوجه شده‌اید کـه نمیتوانید بـه درستی روی کارهای خود تمرکز کنید، یا حافظه‌تان ضعیف شده و بـه سختی عده اي از مسایل رابه خاطر می‌آورید، ممکن اسـت بـه افسردگی دچار شده باشید. در چنین مواقعی گوش سپردن بـه حرف‌هاي اطرافیان و درک همه ی صحبت‌هایشان برایتان دشوار خواهد شد.

 

مشکل خواب پیدا کرده‌ اید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

اگر بیش از حد می خوابید یا شب‌ها نمی توانید بخوابید این میتواند نشانه افسردگی باشد. برای درمان این بیماریِ عصر جدید حتماً نزد دکتر متخصص بروید تا بتوانید زیبایی‌هاي زندگی را دیده و از انها لذت ببرید.

 

تغییرات وزنی بزرگ پیدا کرده‌ اید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

اگر در ماه‌هاي اخیر وزن زیادی از دست داده‌اید یا وزن زیادی کسب کرده اید یعنی رژیم غذایی شـما تغییرات اساسی پیدا کرده اسـت. یکی از نشانه‌هاي افسردگی افزایش یا کاهش ناگهانی اشتهاست.

 

هیچ اتفاقی موجب خوشحالی شما نمی‌شود

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

هر کاری کـه میکنید، در هر جمعی کـه هستید، حتی جشن و مهمانی و حضور در بین دوستان عزیزتان هم نمیتواند بشما خوشحالی بدهد. این یک نشانه خطر اسـت. حتماً نزد دکتر بروید تا مطمئن شوید کـه بـه افسردگی مبتلا نشده‌اید.

 

کم حوصله و عصبی هستید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

اگر در بیشتر مواقع عصبی، بی‌حوصله، کم حوصله، پرتنش و حساس هستید احتمالا افسردگی دارید و خودتان هم ازآن بی اطلاع هستید.

 

مشکلات سلامتی پیدا کرده‌ اید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

اگر بطور ناگهانی دردهایی در ناحیه مفاصل و کمر پیدا کرده اید یا با مشکلات گوارشی مواجه هستید، احتمال دارد بـه افسردگی مبتلا شده باشید.

 

علت‌ های افسردگی چیست؟

افسردگی ممکن اسـت در نتیجه برخی رویداد هـای زندگی پدیدار شود. بطور مثال، سختی‌هاي دوران کودکی مانند از دست دادن نزدیکان، غفلت و فروگذاری در نگه داری و تربیت، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان بـه بروز افسردگی در بزرگسالی کمک می کند. حتی گاهی اوقات اتفاق بسیار خوب زندگی باعث شوک شدیدی میشود کـه باعث افسردگی در فرد می شود.

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

سوء استفاده‌هاي جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش ویژه و قابل توجهی در احتمال بروز افسردگی در مراحل مختلف زندگی دارد. زایمان، یائسگی، مشکلات مالی، بیکاری، استرس کاری، تشخیص‌هاي دکتری «سرطان، ایدز و غیره»، از دست دادن یک دوست، بلایای طبیعی، انزوای اجتماعی، تجاوز، مشکلات رابطه‌اي یا زناشویی، حسادت و… باعث افزایش بروز افسردگی شوند.

 

صفات شخصیتی خاصی مانند اعتماد بـه نفس پایین و وابستگی شدید، بدبینی و حساسیت در برابر استرس‌ها میتواند فرد را مستعد افسردگی کند. شخصیتی وسواسی، منظم و جدی، کمال‌گرا، یا شدیدا وابسته نیز احتمال ابتلا بـه افسردگی را افزایش می دهند. افراد افسرده طبق معمول درون‌گراتر از سایر افراد هستند. هم چنین بد نیست بدانید کـه افسردگی در زنان بیشتر از مردان اسـت.

 

در همین حال زنان بـه میزان بیشتری دارای نشانه‌هاي جسمانی مانند کم‌اشتهایی، اختلال خواب و خستگی همراه با درد و اضطراب نسبت بـه مردان هستند. این در حالیست کـه موارد خودکشی در مردان نسبت بـه زنان بیشتر اسـت. تحقیقات نشان داده‌اسـت، زنان تمایل بیشتری برای بحث در مورد افسردگی خود دارند در حالی‌کـه مردان سعی میکنند آنرا از دیگران مخفی کنند.

 


 

نشانه های افسردگی سطح بالا و حاد چیست؟

افسردگی از جمله بیماری هاي خاموشی اسـت کـه قرن بیست و یکم و مردم آنرا تهدید می کند. تغییراتی در سبک زندگی افراد درکنار ژنتیک توانسته این اختلال رابه معضلی در جوامع مدرن امروزی بدل کند. شاید این تصور وجود داشته باشد کـه فرد افسرده حتماً باید تمام مدت را روی تخت خود بگذراند، از تمام فعالیت هاي روزمره بدور باشد و بیش از اندازه احساس غم و ناراحتی را تجربه کند…

 

دعوت های دوستان و اطرافیان را رد می کنید

این نوع افسردگی، بسیار مشابه افسردگی هاي خفیف مزمن اسـت ودر بزرگسالان حدود ۵ ودر کودکان بین یک تا دو سال بـه طول می انجامد. اگر چـه این نوع افسردگی شـما را کاملا ناامید نمی‌کند اما می تواند بعنوان تهدید جدی اي در کیفیت زندگی شـما باشد. چرا کـه هیجان شـما را برای کار کردن، بـه مدرسه یا دانشگاه رفتن، تقابل با خانواده و یا انجام فعالیت هاي اجتماعی روزمره را از بین میبرد.

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

یکی از اولین نشانه هاي این بیماری، تغییر در فعالیت هاي اجتماعی اسـت. دکتر «جیسون استمپر» از روانپزشکان در ایالت کنتاکی، دراین باره می‌گوید: “افرادی کـه بـه این نوع از افسردگی مبتلا هستند، سر کار میروند و با دیگران هم در تعامل هستند اما خارج از محل کار، از رفت و آمد با دوستان خود پرهیز می کنند و برای این منظور هم بهانه هایي چون، استرس آور بودن کارشان دارند.”

 

مشکلات دیگری در ارتباط با سلامتی دارید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

پروفسور «مایکل ریبا» روان‌شناس دانشگاه شیکاگو و رئیس اسبق انجمن روانپزشکی ایالات امریکا، ارتباط میان ابتلا بـه امراضی چون دیابت و سرطان، با افسردگی را بر می شمارد و آنرا هم چون خیابان دوطرفه اي می‌داند کـه در مواقعی یکی می تواند بـه دیگری منتهی شود. هم چنین افسردگی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند. در نتیجه احتمال ابتلا بـه انواع بیماری ها افزایش پیدا می کند.

 

خوابیدن تان با تغییراتی مواجه شده

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

حتی اگر در گروه افرادی قرار داشته باشید کـه خوب نمیخوابید بر اثر افسردگی احتمالا با مشکلات بیشتری مواجه خواهید شد. پروفسور «کارل لاندو»، استاد روانپزشکی دانشگاه برون میگوید: “خوب خوابیدن یکی از نشانه هاي سلامتی افراد تلقی می شود.”

 

نگران و مضطرب هستید

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

عمدتا مـا با ظاهر شدن نشانه هاي افسردگی، خیلی سریع آن رابا ناراحتی اشتباه میگیریم و یکی از نشانه هاي محکم این اختلال یعنی نگرانی را نادیده میگیریم. دکتر استمپر بر این باور اسـت کـه نگرانی تنها بـه ترس منتهی نمی‌شود و می تواند در اشکال گوناگونی نمود پیدا کند. بعنوان مثال ممکن اسـت بـه صورت عدم آرامش ذهنی، سردرگمی، و دلشوره نمایان شود.

 

تمرکزتان به انجام برخی از کارها بیشتر شده

مهم ترین علائم افسردگی | نشانه های افسردگی در مردان و زنان چیست؟

در دوران افسردگی امکان دارد کـه بیش از مواقع دیگر مواد مخدر مصرف کنید، بیشتر بستنی بخورید و یا بـه صورت افراطی بـه بازی هاي کامپیوتری روی آورید. در واقع هر رفتار و فعالیتی کـه احساسات شـما را مهار کند انجام می‌دهید. دکتر لاندو مصرف مواد مخدر و الکل را از نشانه هاي بارز افسردگی می‌داند.

 

فردی موفق و در بهترین رده های شغلی هستید

افراد تحصیلکرده بیشتر از سایرین در دسترس افسردگی سطح بالا قراردارند. دکتر استمپر میگوید تعداد زیادی از افراد تحصیلکرده و کسانی کـه صاحب مشاغل بسیار خوب هستند بـه این نوع از افسردگی مبتلا می‌شوند. اگر چـه آن ها تحصیلات عالی دارند اما همواره عوامل فراوان استرس زایی در مشاغل شان وجوددارد.

۱۰ ترفند برای متوقف کردن انواع مختلف درد

از خوردن یک قطعه شکلات برای تسکین گلو درد تا استفاده از کیسه های چای نعناع برای تسکین درد دندان، راه های طبیعی برای جلوگیری از درد وجود دارد.

در این مطلب، ما برخی از ترفندها را کشف کردیم که به شما کمک می کند درد را از بین ببرید اگر نمی خواهید دارو مصرف کنید.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد شکلات تا حد زیادی سرفه را کاهش می دهد

 

۱٫ یک قطعه شکلات تیره برای تسکین گلو درد بخورید:

اگر سرفه می کنید و احساس می کنید که گلو درد دارید، شکلات تیره ای داشته باشید. یک شکلات تلخ را انتخاب کنید.

 

چرا این کار می کند: طبق گفته دانشمندان، شکلات می تواند یک سرفه را سرکوب کند و گلو درد را حتی بهتر از داروهای معمولی درمان کند. مطالعات نشان داده است که به لطف کاکائو، شکلات تا حد زیادی سرفه را کاهش می دهد.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد کمبود آب باعث بروز سردرد می شود

 

۲٫ به منظور کاهش علائم میگرن، آب بیشتری بنوشید:

آب زیادی بنوشید.

 

چرا این کار می کند: سردرد خفیف و میگرن شدید اغلب می تواند ناشی از کمبود آب بدن باشد. تعادل ناچیز مایع و الکترولیت در بدن اجازه نمی دهد که سیستم های آن به نحو مناسب عمل کنند. مصرف آب به اندازه کافی به شما کمک می کند تا از کمبود آب جلوگیری کنید و علائم میگرن را از بین ببرید.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد زردچوبه را بیماران مبتلا به درد مفاصل مصرف کنند

 

۳٫ برای جلوگیری از درد ناشی از التهاب، کورکومین را انتخاب کنید:

اگر از التهاب رنج می برید، زردچوبه یا عصاره آن، کورکومین را به عنوان مکمل غذایی خود اضافه کنید.

 

چرا این کار می کند: زردچوبه، ادویه ای که به ویژه در آسیا محبوب است، به علت خواص ضد التهابی آن ، کورکومین به طور گسترده ای در پزشکی جایگزین استفاده می شود . برخی از مطالعات کورکومین را به داروهای متداول مقایسه کرده اند و دریافتند که این دارو فقط به عنوان ایبوپروفن در کاهش درد کمک کننده است. پزشکان معمولا توصیه می کنند که زردچوبه یا کورکومین را بیماران مبتلا به درد مفاصل مصرف کنند.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد کشش موجب کاهش تنش در عضلات پشت ستون فقرات می شود

 

۴٫ کشش برای از بین بردن درد پشت:

لباس های راحت بپوشید و یک تشک یوگا تهیه کنید. انواع تمرینات کششی وجود دارد که میتوانید انجام دهید، اگر درد پشت شما ناشی از برخی مسائل پزشکی دیگر است، به استثنای تنش عضلانی، هنگام انجام تمرینات باید بسیار مراقب باشید.

 

چرا این کار می کند: کشش موجب کاهش تنش در عضلات پشت ستون فقرات شما می شود و موجب افزایش حرکت و تحرک فیزیکی شما می شود.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد  روغن ها دارای اثر آرام بخش هستند

 

۵٫ اسانس های ضروری برای از بین بردن سردرد:

چند قطره روغن اسانس را به یک دستمال اضافه کنید و عطرآن را استنشاق کنید، چند قطره را به حمام خود اضافه کنید، یا مقداری از روغن را به شقیقه یا پیشانی خود بمالید. مراقب باش! اسانس ها می توانند سوختگی ایجاد کنند، بنابراین قبل از اینکه آنها را به پوست خود بمالید، باید با برخی روغن های دیگر (مثل روغن نارگیل) رقیق شوند. انواع مختلفی از روغن های ضروری استفاده می شود: اسطوخدوس، نعناع، رزماری، بابونه و بسیاری دیگر.

 

چرا این کار می کند: اعتقاد بر این است که روغن ها دارای اثر آرام بخش هستند. به همین دلیل آنها می توانند برای درمان سردرد ناشی از اضطراب و استرس مفید باشند.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد  نعناع دارای خواص خنک کننده است

 

۶٫ از چای نعناع برای تسکین درد دندان استفاده کنید:

یک قاشق چایخوری از برگ های نعناع خشک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و آنرا ۲۰ دقیقه بگذارید. هنگامی که آن سرد است، دهان خود را با چای بشویید. شما همچنین می توانید کیسه های چای نعناع را بر روی دندان قرار داده و چند دقیقه صبر کنید تا درد کاهش یابد.

 

چرا این کار می کند: نعناع دارای خواص خنک کننده است که اثر تسکین دهنده دارد. و همچنین مونتول موجود در نعناع دارای خواص ضد باکتری است.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد نمک اپسوم دردهای عضلانی را کاهش می دهد

 

۷٫ حمام با نمک اپسوم برای بهبود درد استخوان و مفصلی : 

۲ فنجان نمک اپسوم را به حمام خود اضافه کنید و در آب ۱۵ دقیقه خیس بخورید . شما همچنین می توانید مفصل دردناک را در یک ظرف آب گرم با یک فنجان نمک Epsom  قرار دهید.

 

چرا این کار می کند: نمک اپسوم غنی از منیزیم است که بیش از ۳۰۰ آنزیم را در بدن تنظیم می کند و سیستم های آن به درستی کار می کنند. همچنین سموم را حذف می کند و استرس و التهاب را کاهش می دهد.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد پیاده روی راهی برای کاهش درد

 

۸٫ برای آزادی اندورفین ها و مبارزه با درد پیاده روی کنید:

ورزش کردن بهترین چیز برای شماست، اما اگر درد شما را از انجام این کار منصرف می کند، سعی کنید به پیاده روی بروید.

 

چرا این کار می کند: فعالیت فیزیکی مانند ورزش و پیاده روی، اندورفین ها یا سیگنال های مغز که احساس درد را کاهش می دهند را آزاد می کند. علاوه بر این، آندورفین ها پاسخ ایمنی را افزایش می دهند و موجب ایجاد احساس رضایت مندی می شود.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد کاهش درد قاعدگی با مصرف موز

 

۹٫ یک موز برای کاهش درد قاعدگی بخورید :

اگر درد قاعدگی را تجربه می کنید، کوکی ها و شکلات ها را کنار بگذارید و به جای آن موز را انتخاب کنید. یک اسموتی با موز و میوه دیگر تهیه کنید و آن را بخورید.

 

چرا این کار می کند: موز غنی از پتاسیم و ویتامین B6 است که موجب کاهش درد عضلانی و جلوگیری از حفظ آب و احساس نفخ می شود.

 

روش های خانگی و فوری درمان درد, تسکین گلو درد استفاده از کیسه آب گرم برای کاهش اسپاسم

 

۱۰٫ برای درمان گرفتگی ها از گرما استفاده کنید:

از یک کیسه آب گرم برای کاهش اسپاسم یا گرفتگی عضلانی استفاده کنید. اگر کیسه آب گرم ندارید، بطری آب گرم را از یک بطری پلاستیکی بسازید. بطری را با آب گرم پر کنید، آن را در یک حوله قرار دهید و آن را روی ناحیه دردناک قرار دهید.

 

چرا این کار می کند: گرما به عضلات کمک می کند تا آرام شوند ، درد را کاهش دهند و ناراحتی را کم کنند.

۱۰ نوشیدنی که روند پیری را کند می کند

پیری اجتناب ناپذیر است، و با آن نشانه های قابل رویت مانند موهای سفید، ریزش مو و چروک های ناخواسته می آیند. در حالی که پیری نمی تواند کند شود،اما علائم ظاهری  آن می تواند کند شود – حفظ یک شیوه زندگی سالم و چسبیدن به یک رژیم غذایی تنظیم شده می تواند به این کمک کند.

برای حفظ زیبایی بدن شما و  قوی کردن ذهن شما، بیتوته یک لیست از ۱۰ نوشیدنی را آماده کرده که به شما کمک می کند تا علائم پیری را کند کنید.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۱٫ قهوه

در طول تاریخ، قهوه نام بدی دریافت کرده است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که بسیاری از آن ها دروغین است. علاوه بر این، در حال حاضر شواهد وجود دارد که کافئین بدن را در مقابل التهاب مزمن محافظت می کند. همچنین نوشیدن قهوه خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد. مطالعه ای که در مجله اروپایی پیشگیری از سرطان منتشر شده است دریافت که افرادی که یک فنجان قهوه را هر روز نوشیدند خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم را حدود ۱۰ درصد کاهش دادند.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۲٫ ماست یونانی

برای تهیه این نوشیدنی خوشمزه ضد پیری، میوه هایی، مانند موز و انواع توت ها را به ماست یونانی اضافه کنید. موز رسیده غنی از پکتین است که سطح قند را در بدن کنترل می کند. پکتین همچنین به حذف سموم مضر از بدن کمک می کند که برای کاهش روند پیری ضروری است. از سوی دیگر، انواع توت ها یک منبع غنی از ویتامین C هستند که باعث می شود تا پوست شما درخشان باشد.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۳٫  آب

بدن انسان بالغ حدود ۶۵٪ آب است، بنابراین نگه داشتن بدن هیدراته برای عملکرد مناسب ارگان های مختلف مهم است، و پوست ما بزرگترین ارگان قابل مشاهده است. بدون هیدراته مناسب، پوست می تواند خشک و چروکیده شود. آب آشامیدنی همچنین به ما کمک می کند تا سموم مضر بدن را از بین ببرد و ما را تازه و جوان نگه دارد.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۴ . چای سبز

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان های ضد پیری است که کمک می کند تا از افزایش چین و چروک جلوگیری شود. شما همچنین می توانید یک ماسک صورت ایجاد کنید تا پوست خود را با مخلوط کردن پودر چای سبز با چای سفیدی به دست بیاورید. همچنین مطالعات مختلفی نتیجه گرفته اند افرادی که به طور منظم چای سبز و سیاه مصرف می کنند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۵٫ آب چغندر

چغندر غنی از نیترات های طبیعی و نیترات سالم است که طبق مطالعه سال ۲۰۱۱ منتشر شده در مجله ی Nitric Oxide، بررسی می شود که جریان خون را به لوب فرونتال مغز افزایش می دهد ، بنابراین احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان ها در چغندرقند می توانند بدن را از رادیکال های آزاد محافظت کنند و با چین و چروک ها مبارزه می کنند.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۶٫ شیر بادام یا آووکادو

شیر بادام حاوی ویتامین A، D و E است که می تواند پوست شما را سالم و جوان تر نگاه دارد. همچنین غنی از کلسیم و پروتئین است که به حفظ ناخن ها و موهای شما کمک می کند.

آووکادو با چربی های غیرمستقیم جلوه ای به پوست شما می دهد، در حالی که موز حاوی ویتامین A، B و E است که همه آنها برای پوست شما عالی هستند.

 پیری زود رس, ضد پیری, بحران پیری  

۷٫ آب گریپ فروت

بدن ما نیاز به ویتامین C دارد تا کلاژن تولید کند که باعث افزایش انعطاف پذیری پوست شما می شود. گریپ فروت غنی از ویتامین C است، بنابراین، نوشیدن یک لیوان آب گریپ فروت نه تنها چین و چروک را کاهش می دهد، بلکه باعث می شود که پوست شما صاف تر و جوان تر شود. همچنین، از آنجا که غنی از رتینول ضد اکسید کننده است، گریپ فروت کمک می کند تا پوست آسیب دیده را بهبود بخشد و رنگ پوست را بهبود ببخشد.

 

۸ . آب نارگیل

آب نارگیل غنی از مواد معدنی و الکترولیت است که برای متابولیسم سالم اسید آمینه، لیپیدها و کربوهیدرات ها ضروری است و برای بهبود توزیع مواد مغذی دریافت شده از غذا ضروری است. همچنین، آب نارگیل حاوی هورمون گیاهی به نام سیتوکینین است که باعث رشد سلولی می شود. سیتوکینین ها نیز ضد سرطان هستند.

۹٫  آب آلوئه ورا

آب آلوئه ورا حاوی مقدار زیادی اسید آمینه و مواد مغذی است که به افزایش تولید کلاژن در بدن کمک می کند. آنتی اکسیدانهایی که در آن وجود دارند، همچنین باعث بهبود بازسازی پوست می شوند و به حفظ التهاب آن کمک می کند.

۱۰٫ شیر 

مطالعات نشان می دهد که ما از سی سالگی ۱/۲ تا ۱ درصد از توده عضلانی را در هر سال از دست می دهیم. همچنین قدرت عضلانی در هر دهه به میزان ۱۲ تا ۱۵ درصد کاهش می یابد. لایسین یکی از ۹ اسید آمینه در بدن انسان است که به ویژه در روند برگشت این روند بسیار خوب است. در واقع، آن نه تنها در تنظیم رشد ماهیچه کمک می کند، بلکه در تنظیم مقادیر قند خون و بهبود زخم نیز کمک می کند. شیر همچنین حاوی پروتئین است که منبع بسیار خوبی از لوسین است.

سایت آموزشی مرجع انشا

مرجع انشا سایت آنلاین گام به گام و کتب درسی

سایت گام به گام رایگان

سالیان درازی است که دانش آموزان همواره دنبال کتاب های کمک آموزشی برای درس های خودشان هستند.

هزینه کردن و وقت گذاشتن برای پیدا کردن کتاب های دلخواهشان بسیار دردسرساز است.

تیم مدیریت سایت مرجع انشا که یک پایگاه مهارت انشا نویسی است سعی در پوشش دادن تمام نیازهای دانش آموزان عزیز در پایه های مختلف بوده است.

در این سایت تمام مقاطع تحصیلی برحسب نظام جدید ۳-۳-۶ پوشش درسی داده شده است و در مقاطع مختلف تمام کتاب های درسی را قرار داده ایم.

به راحتی و سهولت می توانید به سایت ما مراجعه کنید و از امکانات کاملا رایگان آن استفاده کنید.

پایگاه آموزشی مرجع انشا (سایت انشا) شامل گام به گام درسی تمام مقاطع، انشا و نگارش های تمام پایه های تحصیلی، انجام دادن فعالیت ها و تمرینات تمام کتب درسی به صورت دسته بندی و نظم مناسب و … می باشد.

به زودی در این پایگاه آموزشی قصد داریم که به مباحث کنکوری هم پرداخته شود که تیم ما در حال تکمیل کردن بخش های مختلف آن هستند.

نگارش فارسی دوازدهم

متن ادبی یک صبح سرد و برفی زمستان

باز فیلش یاد هندوستان کرد

اعرابی ای را دیدم در حلقه جوهریان بصره که حکایت همی کرد

نگارش فارسی یازدهم

متن زیر را بخوانید و با حفظ زبان نویسنده آن را خلاصه کنید

بازنویسی مثل به زبان خوش مار از سوراخ بیرون می آید

مثل نویسی بار کج به منزل نمی رسد

نگارش فارسی دهم

سگ بر لب جوی ، استخوانی یافت چندان که در دهان گرفت

موضوعی را انتخاب کنید و با به کارگیری روش جانشین سازی ، یک متن ذهنی بنویسید

شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ

برای مشاهده این مطالب و بسیاری از مباحث کتب دیگر می توانید به سایت ما مراجعه نمایید.

منتظر شما هستیم.

پایگاه آموزشی مرجع انشا ensha.org

آموزش ضبط فیلم از صفحه نمایش در آیفون

شما می خواهید از صفحه نمایش خود بر روی آی فون خود فیلم تهیه کنید. بر خلاف بسیاری از گوشی های آندروید،که هیچ روش واضح برای انجام آن وجود دارد، اما اپل دارای قابلیت ضبط صفحه نمایش در iOS است – شما فقط باید بدانید که چگونه آن را پیدا کنید.

به همین دلیل ما راهنمای ساده ای در مورد نحوه ضبط صفحه نمایش بر روی آی فون خود و نحوه راه اندازی یک میانبر برای ایجاد آن را ارائه دادیم.

آموزش ضبط فیلم از صفحه نمایش در آیفون, ضبط فیلم صفحه نمایش بر روی آی فونفیلم برداری از صفحه آیفون

 

نحوه تنظیم میانبر ضبط صفحه نمایش

اولین کاری که باید انجام دهید این است که منوی تنظیمات آیفون خود را تنظیم کنید – که باید در صفحه اصلی باشد. آیکون آن یک دنده خاکستری و سیاه در یک پس زمینه خاکستری است و اگر گوشی خود را فقط فعال کرده اید، باید روی ردیف بعدی در سمت راست قرار بگیرد.

در منوی settings ، گزینه Control Center را در قسمت سوم گزینه ها پیدا کرده و آن را انتخاب کنید، سپس روی Customize Controls (دومین گزینه) ضربه بزنید.

در اینجا لیستی از تمام توابع موجود در مرکز کنترل خود را مشاهده خواهید کرد. شما می توانید Screen Recording را در کنترل های بیشتر پیدا کنید. پیکان سبز به سمت چپ آن ضربه بزنید و آن را در لیست برنامه های موجود اضافه کنید. اگر فکر می کنید مفید است، می توانید عملکردهای بیشتری نیز اضافه کنید.

مرکز کنترل شما در حال حاضر شامل یک میانبر ضبط کننده صفحه است. اگر قبلا نمیدانستید، مرکز کنترل یک نوار انتخاب کوچک است که میتوانید با کشیدن از سمت راست بالای صفحه در iOS 12 یا بالاتر و با کشیدن در نسخه های قدیمیتر iOS نشان می دهد.

آموزش ضبط فیلم از صفحه نمایش در آیفون, ضبط فیلم صفحه نمایش بر روی آی فونضبط ویدیو از صفحه نمایش در iOS

اکنون میانبر ضبط کننده صفحه نمایش داده شده است، مرکز کنترل را همانطور که در بالا ذکر شد نشان می دهد. در ردیف آیکون ها در نیمه دوم صفحه، یک نقطه سفید با یک دایره سفید اطراف آن پیدا کنید. این دکمه ضبط صفحه نمایش است.

اگر این را فشار دهید، شمارش معکوس را در دایره خواهید دید، سپس نماد قرمز خواهد شد. صفحه نمایش شما در حال ضبط است! شما می توانید مرکز کنترل را ببندید و ضبط ادامه خواهد داشت بنابراین نگران نباشید. برای توقف ضبط، به سادگی این دکمه را دوباره فشار دهید، در صورت لزوم، ابتدا مرکز کنترل را برمیدارید.

این ضبط صدا از میکروفون شما را شامل نمی شود. اگر شما می خواهید آن را فعال کنید، دکمه ضبط صفحه را هنگامی که ضبط نمی کنید فشار داده و نگه دارید. این منو دیگری را نشان می دهد که به شما امکان می دهد تا میکروفون را روشن یا خاموش کنید. به راحتی دکمه میکروفون را برای فعال کردن آن فشار دهید.

در حال حاضر شما قادر به ضبط صفحه نمایش بر روی آی فون خود هستید و می توانید آن را با یک ضربه فعال کنید.

چگونه نحوه خاموش کردن Google Assistant

گاهی اوقات دستیار گوگل می تواند یک ابزار واقعا مفید برای کمک به شما در هدایت ابزارهای خود و سازماندهی زندگی باشد، اما گاهی اوقات آزار دهنده است، بنابراین خوب است که بدانید که چگونه Google Assistant را برای این شرایط خاموش کنید.

 

همانطور که گفتم “get lost, Google” آسان نیست، زیرا گزینه غیرفعال سازی در لایه های منو پنهان است.

به همین دلیل ما این راهنمای آسان را ایجاد کردیم تا به شما کمک کند Google Assistant را براحتی غیرفعال کنید.

 

اولین چیزی که باید برای تبدیل Google Assistant انجام دهید برنامه Google را باز کنید – در تمام گوشی های Android این برنامه به طور پیش فرض نصب شده است، بنابراین شما می توانید آن را در کشوی برنامه یا صفحه اصلی خود پیدا کنید. اگر مشکل پیدا کردن آن وجود دارد، می توانید بسته به نوع گوشی خود، برای پیدا کردن یک نوار جستجو در صفحه اصلی به بالا یا پایین ضربه بزنید، که می توانید از آن برای یافتن برنامه استفاده کنید.

 

دستیار گوگل, خاموش کردن Google Assistantنحوه خاموش کردن Google Assistant

 

در برنامه Google، نماد در گوشه سمت راست پایین را لمس کنید که ‘More’ را با سه نقطه افقی بالای آن نشان می دهد.

در این منو،  ‘Settings’ را انتخاب کنید که باید یکی از آخرین گزینه ها در لیست باشد. در منوی بعدی، “Google Assistant” را انتخاب کنید.

 

در حال حاضر شما در منوی گزینه های دستیار گوگل هستید – در نوار بالا، ‘Assistant’ را انتخاب کنید، سپس این فهرست را به سمت پایین حرکت دهید،جایی که شما لیستی از دستگاه ها را پیدا خواهید کرد. یکی از این گوشی شما خواهد بود، بنابراین انتخاب کنید، مگر اینکه سعی کنید Google Assistant را در دستگاه دیگری خاموش کنید، در این صورت آن را انتخاب کنید.

 

دستیار گوگل, خاموش کردن Google Assistantغیرفعال کردن دستیار گوگل

 

در صفحه‌ی جدید گزینه‌ی Google Assistant را غیر فعال کنید. بعد از انجام این کار، نه تنها با فشار دادن دکمه‌ی هوم بلکه حتی با استفاده از دستورات صوتی هم گوگل اسیستنت را نخواهید دید.