وبسایت آموزشی ققنوس

آموزش بوک مارک کردن، کامنت گذاری روی فایل های PDF

با تمام این خوبی‌ها فقدان یک ویژگی خوب در این نرم‌افزار می‌تواند موجب آن شود که برنامه‌های دیگری به آن ترجیح داده شوند. یکی از این قابلیت‌ها Reader نام دارد.

در واقع کاربر نمی‌تواند در Adobe Acrobat صفحه مورد نظرش را بوک‌مارک کند. تصور کنید که در حال خواندن یک داستان بلند هستید و در میانه کار آن را رها می‌کنید، دفعه بعد که به سند مراجعه می‌کنید پیدا کردن صفحه مورد نظرتان دشوار خواهد بود؛ چون نتوانستید آن را علامت بگذارید. در ادامه همراه باشید تا برای این مشکل چندین راه‌حل خوب و ساده معرفی کنیم.

بوک‌مارک فایل PDF, کامنت گذاری روی پی دی اف

بوک‌مارک فایل PDF

به خاطر سپردن صفحه مورد نظر در Adobe Acrobat

در این برنامه شما نمی‌توانید بوک‌مارک بسازید و قرار دهید، اما با یک راه ساده می‌توانید از برنامه بخواهید که آخرین صفحه‌ای را که باز بوده، به خاطر بسپارد.

برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

به Edit > Preferences در ویندوز یا Acrobat / Adobe Acrobat Reader > Preferences در مک بروید. می‌توانید از میان‌بر Control + K هم استفاده کنید.

روی Documents در فهرست سمت چپ کلیک کنید.

گزینه Restore last view settings when reopening documents را فعال کنید و OK را بزنید.

با فعال شدن این گزینه از این پس هر سندی را که ببندید، شماره صفحه آخری که باز بوده است در حافظه این برنامه می‌ماند. با این که این ترفند مشکل نبود بوک‌مارک را حل نمی‌کند، می‌تواند تا حدی کمک باشد.

استفاده از ابزار Markup (نشانه‌گذاری):

شاید شما جزو کسانی که اسناد PDF را هایلایت و نشانه‌گذاری می‌کنند نباشید. اگر جزو کسانی هستید که عادت به هایلایت کردن متون دارید، از این ویژگی برای بوک‌مارک کردن آخرین خط و محلی که در PDF خود مطالعه کرده‌اید استفاده کنید.

برای ادامه کار مراحل زیر را دنبال کنید:

ابزار هایلایت کردن متن، بوسیله نماد یک خودکار در ادوبی ریدر قابل دسترسی است. روی آن کلیک کنید تا فعال شود.

بخشی از یک متن را که می‌خواهید بعنوان بوک‌مارک و نشانه از آن استفاده کنید را هایلایت کنید. فایل PDF را ذخیره کنید و سپس آن را ببندید.

بعد از دوباره باز کردن پی‌دی‌اف، صفحه را اسکرول کنید تا به خطی که هایلایت شده است برسید. میتوانید از ابزار مشاهده Thumbnails نیز برای حابحایی سریع‌تر بین صفحات استفاده کنید.

بوک‌مارک فایل PDF, کامنت گذاری روی پی دی اف

کامنت گذاری روی پی دی اف

کامنت‌گذاری در فایل PDF:

به یاد داشته باشید که می‌توانید هایلایت روی متن را پاک کنید تا بعد از هایلایت‌گذاری روی متن جدید دچار اشتباه نشوید؛‌ برای این کار روی متن هایلایت شده کلیک راست کنید و از منو ظاهر شده گزینه پاک کردن را انتخاب کنید.

برای نوشتن توضیحات در Adobe بدین شکل عمل کنید:

برای کامنت‌گذاری و نشانه‌گذاری در فایل PDF بعد از باز کردن فایل در نرم‌افزار Adobe Acrobat Professional به قسمت Comment در سمت بالا و چپ صفحه بروید. البته در نسخۀ ۲۰۱۸ این ابزار در سمت راست ‌بالای صفحه است. برای گذاشتن کامنت دکمۀ Add Sticky Note را بزنید. سپس در جایی که می‌خواهید توضیح بنویسید کلیک کنید. برای هایلایت کردن بخشی از متن، آن قسمت را انتخاب کرده، سپس روی دکمۀ Highlight text کلیک کنید.

اگر فایل شما کامنت دارد و نمی‌خواهید کامنت‌ها را مشاهده کنید، وارد منو Comment شوید و ابزار Hide Comment را انتخاب کنید. کلیۀ توضیح‌ها و کامنت‌های موجود در فایل پنهان می‌شوند.

ابزار هایلایت در این برنامه و در قسمت نوار ابزار شبیه به خودکار است. برای استفاده از آن روی آن کلیک کنید. بخشی از متن صفحه‌ای را که می‌خواهید بعدا به آن مراجعه کنید، هایلایت کنید و پس از ذخیره کردن صفحه را ببندید. حال پس از باز کردن دوبارۀ سند برای راحت‌تر شدن کار از ویژگی Thumbnails استفاده کنید تا صفحۀ مدنظر را زودتر بیابید.

برای ضبط‌ صوتی کامنت بدین شکل عمل کنید:

برای ضبط کردن صدا و اضافه کردن آن به فایل PDF روی دکمۀ Record Audio کلیک کنید. وارد قسمت کامنت شوید و Record Audio را انتخاب کنید.

برای اضافه کردن یک یا چند کلمه در بین کلمات متن روی دکمۀ Insert Text at Cursor کلیک کنید. به این صورت که موس را در قسمت مورد نظر قرار داده، روی این دکمه کلیک کنید و در باکس بازشده توضیح خود را تایپ کنید. این عمل دقیقا همانند باز کردن ابرو در متن‌های فارسی است و چنین مفهومی را منتقل می‌کند.

اگر می‌خواهید این مفهوم را منتقل کنید که به جای این کلمات یا جملات باید کلمات دیگری جایگزین شوند، کلمه یا متن موردنظر را انتخاب کنید، سپس روی دکمۀ Add Note to Replace Text کلیک کنید و در باکس بازشده کلمات پیشنهادی خود را برای جایگزینی بنویسید.

برای اینکه به فردی که فایل را دریافت می‌کند برسانید که این بخش از جمله یا این کلمات باید پاک شوند آن بخش را انتخاب کرده، روی دکمۀ Strikethrough کلیک کنید.

برای کشیدن خط زیر بعضی مطالب نیز می‌توانید از دکمۀ Underline استفاده کنید.

سایت شرط بندی بت اسپات