وبسایت آموزشی ققنوس

کاربردهای نیستاتین

آنتی بیوتیک نیستاتین چیست

آنتی بیوتیک نیستاتین چیست

آنتی بیوتیک نیستاتین یک داروی ضد قارچ است که نام خود را از مؤسسه بهداشت ایالتی نیویورک گرفته است. نیستاتین بر کاندیدیازیس (برفک)، که یک عفونت ناشی از کاندیدا است، موثر میباشد. نیستاتین اشکال دارویی مختلف دارد و برای درمان عفونتهای پوست، دهان، گلو، مجرای روده، مری و واژن تجویز می گردد. از ویژگی‌های آنتی بیوتیک نیستاتین که به صورت خوراکی مصرف می‌شود این است که وسیع الطیف نیست و به خصوص برای درمان عقونت های قارچی که بر روی پوست ایجاد نمی‌شود کاربردی ندارد. امروزه جهت استفاده پژوهشگران بسیار پرکاربرد میباشد و شرکت سیگما آلدریچ این ماده را در مقادیر وسیع جهت استفاده پژوهشگران آماده نموده است.

شرکت دایا اکسیر با تجربه چندین ساله خود به عنوان یک مرکز قابل اعتماد در زمینه های مختلف تحقیقاتی و آزمایشگاهی مطرح می باشد و محصولات شیمیایی سیگما آلدریچ را در اختیار اساتید دانشگاه، دانشجویان، محققین و صنایع مختلف در سراسر ایران میگذاردکه به عنوان نمایندگی رسمی سیگما آلدریچ فعالیت می‌کند. شما میتوانید جهت استعلام موجودی و قیمت آنتی بیوتیک مورد نظرتان با کارشناسان شرکت دایا اکسیر تماس حاصل نمایید.

آنتی بیوتیک نیستاتین مانند بسیاری از داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک، منشا باکتریایی دارد که در سال ۱۹۵۰ توسط الیزابت لی هازن و راشل فولر براون که در حال انجام تحقیقات برای بخش آزمایشگاه ها و تحقیقات وزارت بهداشت نیویورک بودند، از Streptomyces noursei جدا شد. هازن یک میکروارگانیسم را در خاک مزرعه لبنی یکی از دوستانش پیدا کرد. او آن را Streptomyces noursei، به افتخار جسی نورس، همسر صاحب مزرعه نامید. Nystatin اولین ماده ضد قارچی پلی ان ماکرولید کشف شده بود.

نیستاتین که با نام تجاری مایکوستاتین نیز فروخته می شود، یک داروی ضد قارچ است. این دارو برای درمان عفونت های کاندیدا پوست از جمله راش پوشک، برفک دهان، کاندیدیازیس مری و عفونت های مخمری واژن استفاده می شود. همچنین ممکن است برای جلوگیری از کاندیدیازیس در افرادی که در معرض خطر هستند نیز استفاده شود.

مکانیسم اثر نیستاتین

نیستاتین مانند آمفوتریسین B و ناتامایسین یک یونوفور است. به ارگوسترول، یکی از اجزای اصلی غشای سلولی قارچ متصل می شود. هنگامی که در غلظت کافی وجود داشته باشد، منافذی در غشاء ایجاد می کند که منجر به نشت K+، اسیدی شدن و مرگ قارچ می شود. ارگوسترول یک استرول منحصر به فرد برای قارچ ها است، بنابراین این دارو چنین اثرات فاجعه باری روی حیوانات یا گیاهان ندارد. با این حال، بسیاری از اثرات سیستمیک سمی نیستاتین در انسان به اتصال آن به استرول های پستانداران، یعنی کلسترول، نسبت داده می شود. این اثری است که عامل سمیت کلیوی مشاهده شده در هنگام دستیابی به سطوح بالای سرمی Nystatin است.

نیستاتین همچنین بر پتانسیل غشای سلولی و انتقال آن از طریق پراکسیداسیون لیپیدی تأثیر می گذارد. پیوندهای دوگانه مزدوج در ساختار نیستاتین، چگالی الکترون را از ارگوسترول در غشای سلولی قارچ می‌دزدد. پراکسیداسیون لیپیدی آب دوستی داخلی کانال های غشا را تغییر می دهد که برای انتقال یون ها و مولکول های قطبی ضروری است. اختلال در حمل و نقل غشایی از Nystatin منجر به مرگ سریع سلول می شود. پراکسیداسیون لیپیدی توسط نیستاتین نیز به طور قابل توجهی به نشت K+ به دلیل تغییرات ساختاری غشاء کمک می کند.

نیستاتین توسط یک سویه باکتری به نام Streptomyces noursei بیوسنتز می شود. ساختار این ترکیب فعال به عنوان یک ماکرولید پلی ان با یک دی اکسی قند D-مایکوزامین، یک آمینوگلیکوزید مشخص می شود. توالی ژنومی Nystatin حضور ماژول بارگذاری پلی‌کتید (nysA)، شش ماژول سنتز پلی‌کتید (nysB، nysC، nysI، nysJ، و(nysK و دو ماژول تیو استراز (nysK و nysE  )را نشان می‌دهد. بدیهی است که بیوسنتز عملکرد ماکرولید از مسیر پلی کتید سنتاز I پیروی می کند.

به دنبال بیوسنتز ماکرولید، این ترکیب تحت تغییرات پس از سنتز قرار می گیرد که توسط آنزیم های زیر کمک می شود: GDP-مانوز دهیدراتاز nysIII)، مونواکسیژناز P450 (nysL و nysN، آمینوترانسفراز (nysDII)، و گلیکوزیل ترانسفراز .تصور می‌شود که مسیر بیوسنتزی همانطور که نشان داده شده است برای تولید نیستاتین پیش می‌رود.

کاربردهای نیستاتین

کاربردهای نیستاتین

همچنین در زیست شناسی سلولی به عنوان یک مهارکننده مسیر اندوسیتوز لیپیدی Raft-caveolae در سلول های پستانداران، در غلظت های حدود ۳ میکروگرم بر میلی لیتر استفاده می شود. در موارد خاصی از نیستاتین برای جلوگیری از پخش شدن کپک روی اشیایی مانند آثار هنری استفاده شده است. به عنوان مثال، روی تابلوهای چوبی آسیب دیده در نتیجه طغیان رودخانه آرنو در سال ۱۹۶۶ در فلورانس ایتالیا اعمال شد.

نیستاتین همچنین به عنوان ابزاری توسط دانشمندانی که ضبط الکتروفیزیولوژیک سلول‌ها را با چسب گیره‌ای سوراخ‌دار انجام می‌دهند، استفاده می‌شود. هنگامی که در پیپت ضبط بارگذاری می شود، امکان اندازه گیری جریان های الکتریکی را بدون شستشوی محتویات داخل سلولی فراهم می کند، زیرا منافذی را در غشای سلولی تشکیل می دهد که فقط به یون های تک ظرفیتی نفوذ می کند.

ارتباط با دایا اکسیر مرکز فروش مواد شیمیایی در تهران

شما میتوانید جهت استعلام قیمت مواد شیمیایی و پیدا کردن کد مواد شیمیایی با کارشناسان شرکت دایا اکسیر تماس حاصل بفرمایید. همچنین این شرکت نمایندگی سیگما آلدریچ در ایران میباشد که از طریق فروشگاه اینترنتی مواد شیمیایی امکان خرید محصولات سیگما آلدریچ با قیمت های مناسب فراهم گردیده است.

شماره تماس فروش مواد شیمیایی:

شماره تماس ۲۲۳۲۷۰۴۳-۰۲۱

تلگرام، واتساپ و پیامک ۰۹۰۱۷۷۷۷۰۲۳

کارشناسان ما سریعا پاسخگو میباشند.

 

 

سایت شرط بندی بت اسپات