وبسایت آموزشی ققنوس

ctfmon.exe چیست و چرا اجرا می‌شود

ctfmon.exe یکی از سرویس‌های ویندوز است که گاهی به‌طور ناخواسته و مداوم اجرا می‌شود و برای شما مزاحمت ایجاد کند. اگر با این مشکل روبه‌رو هستید،‌ این مقاله به کمکتان می‌آید.
297

بدون شک این مقاله را به این دلیل می‌خوانید که ctfmon.exe روی سیستمتان بی‌دلیل اجرا می‌شود و خیال بسته شدن ندارد. این سرویس صرف نظر از اینکه چه کاری انجام می‌دهید، فعال می‌شود و حتی با حذف کردن آن از آیتم‌های Startup ویندوز مشکل برطرف نمی‌شود و همچنان به‌صورت جادویی، دوباره ظاهر می‌شود. چرا اینطور است؟
مقاله‌ی مرتبط:

با اسمارت اسکرین و کارکرد آن آشنا شوید

ctfmon یکی از سرویس‌های اجراشونده در Task manager ویندوز (مانند svchost.exe, dwm.exe و…) است که وظیفه‌ی کنترل AUIا(Alternative User Input) و نوار ابزار زبان را بر عهده دارد. از طریق این سرویس می‌توانید کنترل سیستم را به وسیله‌ی حرف زدن، قلم نوری یا به‌ کار بردن کیبورد روی صفحه‌ با ورودی زبان‌های آسیایی در دست گیرید.

اگر هریک از ابزارهای ورودی فوق را استفاده می‌کنید، لازم است سرویس ctfmon را فعال بگذارید. برای سایر افراد، پیشنهاد ما غیر فعال‌سازی این سرویس مزاحم است.

بسته به وضعیت سیستم، راه‌های متعددی برای غیر فعال‌سازی این سرویس وجود دارد. ما سعی کرده‌ایم این روش‌ها را در زیر فهرست کنیم:
غیر فعال‌سازی در مایکروسافت آفیس ۲۰۰۳

می‌توان AUI را با حذف این ویژگی در مرحله‌ی نصب، از مایکروسافت آفیس ۲۰۰۳ حذف کرد. ممکن است تنظیمات مشابهی برای حذف آن در مایکروسافت آفیس ۲۰۰۷ وجود نداشته باشد؛ ولی راه دیگری به شرح زیر برای حذف آن وجود دارد.

به قسمت حذف و اضافه کردن برنامه‌ها در کنترل پنل بروید و گزینه‌ی تغییر نصب مایکروسافت آفیس را بزنید. در حین این کار و پیش از زدن دکمه‌ی بعدی، مطمئن شوید که تیک گزینه‌ی انتخاب سفارشی‌سازی پیشرفته‌ (Choose advanced customization of applications) فعال باشد.

advanced customization option

گزینه‌ی AUI را در لیست پیدا کنید و سپس در منوی کشویی کناری، گزینه‌ی عدم دسترسی را فعال کنید. در اینصورت باید به شکل زیر دربیاید:alternative user input
غیر فعال‌سازی در ویندوز XP

علاوه بر مراحل فوق باید یک مرحله‌ی دیگر را در محیط ویندوز XP انجام بدهیم تا مطمئن شویم سرویس فوق غیر فعال شده است. به‌ نظر می‌رسد این راه بهترین روش برای کاربران ویندوز XP باشد.

کنترل پنل را باز کنید و به قسمت تنظیمات زبان و ناحیه (Regional and language) بروید.

در پنجره‌ی بازشده وارد تب زبان Language شوید و روی گزینه جزئیات Details کلیک کنید.

سایت شرط بندی بت اسپات