وبسایت آموزشی ققنوس

۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک

۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از محبوب‌ترین گرایش‌های مهندسی و رشته ریاضی در ایران و جهان به‌حساب می‌آید. تغییر و تحولات رخ‌داده در این رشته باورکردنی نیست. با نگاهی به تاریخچه تکنولوژی در دنیا درک خواهید کرد که رونق اختراعات و طراحی بدون رشته مکانیک امکان‌پذیر نبوده است. در تمام دستگاه‌های پزشکی، تراشه‌ها کوچک، حتی موتور‌های جت به این علم نیاز خواهد بود. تحصیل در یکی از ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک رابطه‌ای مستقیم با موفقیت علمی و شغلی افراد دارد.

 

10 دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک

دانشگاه‌های برتر رشته مکانیک در جهان

ورود به دانشگاه در رشته‌های مهندسی مسیر موفقیت شغلی و تحصیلی را هموارتر می‌کند. انتخاب دانشگاه نقش مهمی در موفقیت شما دارد. تفاوتی وجود ندارد که سابقه تحصیل در داخل کشور یا دیگر مناطق داشته باشید، تحصیل در دانشگاه‌های برتر داخلی یا خارجی تنها ضمانت برای موفقیت در یک مسیر دشوار است. برترین دانشگاه‌های جهان در رشته مکانیک موارد زیر را شامل می‌شود:

۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک؛ موسسه فناوری ماساچوست (آمریکا)

بدون شک در بالای لیست بهترین دانشگاه‌های مهندسی جهان با نام موسسه فناوری ماساچوست یا MIT است. قدمت این دانشگاه به بیش از ۲ قرن قبل باز می‌گردد. شرکت در امتحانات ورودی، بررسی سوابق تحصیلی و ریزنمرات متقاضیان مراحل اصلی پذیرش در این دانشگاه خواهد بود.

در این مؤسسه امکانات رفاهی فراوانی مانند کتابخانه، فضای سبز، امکانات ورزشی، بورسیه‌های تحصیلی، دوره‌های آنلاین، برنامه مبادله دانشجو و فرصت آموزش از راه دور برای دانشجویان وجود دارد. در سال‌های اخیر این دانشگاه تحولاتی مانند توسعه رادار، جهان درحال انبساط و اختراع حافظه مغناطیسی را ارائه کرد.

دانشکده مکانیک این موسسه چالش‌برانگیزترین پروژه‌ها مانند تحقیق درباره گرافن و تولید پارچه‌های طبیعی ضدآب انقلاب کاملی در این حوزه به پا کرده است.

دانشگاه استنفورد (آمریکا)

دانشگاه استنفورد یا SU نیز در بالای لیست ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک قرار می‌گیرد و قدمتی بیش از ۲ قرن دارد. در بررسی‌های انجام‌شده در سال ۲۰۲۲ این موسسه در رتبه دومین بهترین دانشگاه جهان در حوزه مهندسی و رشته مکانیک قرار گرفت.

این مؤسسه تنها در مقطع کارشناسی اقدام به جذب دانشجویان بومی و بین‌المللی می‌کند. این دانشگاه در دره سیلیکون ولی قرار گرفته است و مسیر را برای ورود دانشجویان ماهر و نخبه به مجموعه‌های کاری هموار می‌سازد.

 

دانشگاه کمبریج (انگلستان)

این دانشگاه که در لیست ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک قرار دارد، با قدمتی بیش از ۸ قرن در جایگاه سوم برترین دانشگاه‌های حوزه مهندسی واقع می‌شود. این موسسه آموزشی، بر هدایت ذهنی جوانان تمرکز دارد.

شرایط برای پذیرش دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکترا در دانشگاه کمبریج انگلستان وجود دارد. اگر به بزرگ‌ترین اختراعات جهان مانند موتور جت، نظریه پلاستیسیته و هاورکرافت دقت کنید با نام فارغ‌التحصیلان این دانشگاه روبرو می‌شوید. امکانات تفریحی و رفاهی این دانشگاه نیز بسیار عالی است.

دانشگاه پلی تکنیک فدرال زوریخ (سوئیس)

دانشگاه ETH به‌طور رسمی در اواسط قرن نوزدهم با بیش از ۱۶ دپارتمان افتتاح شد. اکثر برنامه‌های تخصصی این موسسه بر پایه ریاضیات تخصصی استوار خواهد بود. در دوره کارشناسی تحصیل تنها به زبان آلمانی امکان‌پذیر خواهد بود. اما، دروس مقطع ارشد و دکترا به انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه ۲ شعبه دارد که یکی در شهر زوریخ و دیگری در حومه شهر قرار دارد.

۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک؛ دانشگاه هاروارد (آمریکا)

این موسسه فعالیت آموزشی خود را از قرن هفدهم آغاز کرد و قدیمی‌ترین دانشگاه ایالات متحده محسوب می‌شود. شرایط برای جذب دانشجویان بومی و بین‌المللی در مقاطع کارشناسی تا دکترا فراهم است. اغلب چهره‌های سیاسی و علمی آمریکا از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. برای پذیرش در این دانشگاه باید مراحل ثبت درخواست، ارسال مدارک، نمره آیلتس بالای ۵/۷، توصیه‌نامه و رزومه قوی نیاز دارید.

دانشگاه برکلی کالیفرنیا (آمریکا)

UCB یا دانشگاه کالیفرنیا یکی دیگر از مجموعه‌های آموزشی بسیار مطرح در حوزه مکانیک محسوب می‌شود. شرایط خاصی برای تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در این موسسه وجود دارد. مزیت اصلی تحصیل در UCB این است که با اتمام دوره کارشناسی و بدون دریافت مدرک ارشد محدودیتی برای ورود به دوره دکترا نخواهید داشت.

این مجموعه برای شما مدرک تحصیلات تکمیلی در پایان دوره کارشناسی صادر می‌کند. شاید به‌سادگی بتوان گفت که برای انتخاب ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک در جهان با لیست طولانی از دانشگاه‌های ایالات متحده روبرو می‌شوید.

 

دانشگاه آکسفورد انگلستان

این مجموعه آموزشی، نه‌تنها رتبه و جایگاه مطلوبی در رشته مکانیک دارد، بلکه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به‌حساب می‌آید. قدمت آن به حدود قرن یازدهم باز می‌گردد. بین از ۴۰ درصد فارغ‌التحصیلان این مؤسسه آموزشی را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. با نگاهی به برندگان جایزه نوبل، المپیاد‌های علمی و اختراعات جهان با نقش این دانشگاه در توسعه علم و فناوری بیشتر آشنا می‌شوید.

۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک؛ دانشگاه توکیو ژاپن

این مجموعه آموزشی در اواسط قرن نوزدهم به‌عنوان یک دانشگاه سلطنتی تاسیس شد. بیش از ۱۵ نفر از نخست‌‍وزیران این کشور از دانشگاه توکیو فارغ‌التحصیل شده‌اند. گروه مهندسی این دانشگاه از ۴ گرایش مختلف شکل گرفته‌اند که شامل مکانیک حرکت، مواد، سیالات و ترمودینامیک است. این مرکز آموزشی از ۱۰ دانشگاه، ۱۵ مدرسه و ۵ پردیس دانشگاهی تشکیل می‌شود که در شهر‌های ناکائو، شیروکان، کومابو و هونگو قرار گرفته‌اند. بیش از ۲۵۰۰ دانشجویان بین‌المللی در اینجا مشغول به تحصیل هستند. اتمام دوره کارشناسی تنها در ۲ سال، مزیت اصلی ادامه تحصیلی در دانشگاه توکیو محسوب می‌شود.

دانشگاه Tsinghua کشور چین

اگر در انتخاب ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک به‌دنبال بهترین برنامه آموزشی برای ادامه تحصیل هستید، دانشگاه تسینگ‌هوا بهترین انتخاب خواهد بود. از سال ۲۰۱۵ تاکنون این موسسه در لیست ۲۰ دانشگاه برتر جهان قرار داشته است.

فعالیت این مرکز آموزشی در تحقیقات حوزه مهندسی نقش مهمی در پیشرفت‌های صنعتی چین دارد. Tsinghua در ۲۰ مدرسه و ۵۷ دپارتمان آموزشی، بستر مناسبی برای تحصیل در رشته‌های علوم، مهندسی، ادبیات، هنر، پزشکی و علوم اجتماعی ایجاد کرده است.

دانشگاه ملی سنگاپور

کارآفرینی نوآورانه، نظم و یادگیری تجربی دلایل اصلی محبوبیت و شهرت دانشگاه NUS در نظر گرفته می‌شود. مسئولان این مجموعه آموزشی یادگیری اصول طراحی، ساخت و بهره‌برداری از سیستم یا محصولات مختلف را برای دانشجویان رشته مکانیک اولویت اصلی می‌دانند. گروه مهندسی مکانیک دارای ۳ دانشكده مختلف است و با هدف توسعه پایدار و تولید انبوه تمرکز دارد.

برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی مکانیک در ایران

دانشگاه‌های ایران علی‌رغم سطح علمی مطلوب معمولا در لیست ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک در ایران قرار نمی‌گیرند. اما توانایی علمی اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های داخلی قابلیت رقابت با رقبای جهانی را دارد. برای تعیین بهترین دانشگاه در رشته مهندسی مکانیک به‌عوامل مختلفی مانند تعداد مقالات قابل ارجاع و رتبه علمی اساتید آن توجه می‌شود. برترین دانشگاه‌های ایران در رشته مکانیک عبارتند از:

  • دانشگاه‌ امیرکبیر
  • دانشگاه صنعتی شریف
  • دانشگاه تهران
  • علم و صنعت ایران
  • دانشگاه صنعتی اصفهان
  • دانشگاه تربیت مدرس
  • دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
  • دانشگاه فردوسی مشهد
  • دانشگاه شیراز
  • دانشگاه بوعلی سینا

 

جمع‌بندی

تحصیل در یکی از ۱۰ دانشگاه برتر رشته مهندسی مکانیک، فرد را برای رویارویی با چالش‌های دنیای مدرن آماده می‌کند. به‌علاوه، نقش مهمی در تسریع روند ورود به بازار کار دارد. برای انتخاب دانشگاه‌های بین‌المللی باید به‌عوامل مختلفی مانند شهریه، بورسیه و نحوه پذیرش دقت کنید. طبیعی است پذیرش تحصیلی از ۱۰ دانشگاه برتر جهان بسیار دشوار خواهد بود. باید رزومه قوی و چندین توصیه‌نامه از اساتید خود داشته باشید.

 

سایت شرط بندی بت اسپات